#AniEuroPutinovi

#AniEuroPutinovi

#AniEuroPutinovi

Zisky z plynu, ropy a uhlia pomáhajú Putinovi financovať vojnu proti Ukrajine. Je našou povinnosťou odstrihnúť ho od tohto zdroju peňazí. Už žiadne ďalšie ruské tanky za naše peniaze.

Mnohí svetoví lídri a líderky to už pochopili. Ako Európska únia chceme znížiť do konca tohto roka dopyt po ruskom plyne o dve tretiny. Poľsko sa plánuje odpojiť do konca roka. Je dôležité, aby konalo aj Slovensko. Každý kubík plynu a ropy, ktorý z Ruska nekúpime, je dôležitý. Musíme to však spraviť tak, aby sme pomohli ako Ukrajine, tak rodinám, ktoré trápia vysoké ceny energií, ako aj planéte sužovanej klimatickou krízou.

Preto sú teraz na ťahu slovenská vláda a parlament. Musia spraviť všetko pre to, aby Slovensko odklonili od fosílnych palív a nastavili na zelenú energiu. Teraz je čas “dupnúť na plyn”.

Pozrite aj...

Výzva vláde: Nefinancujme vojenskú agresiu Ruska a klimatickú krízu

Viac ako dve desiatky osobností verejného života podpísali verejný list, v ktorom vyzývajú vládu SR pre čo najrýchlejšie odpojenie sa od fosílnych palív z autokratického Ruska vedúceho vojenskú agresiu proti Ukrajine a súčasne riešenie problému klimatickej krízy a nárastu cien energií. Výzvu, ktorú inicioval poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík spolupodpísali okrem iných aj bývalá premiérka Iveta Radičová a exminister financií a niekdajší poradca predsedu ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.

Nemáme dôvod ani sekundu váhať, musíme začať konať. Odklon od fosílnych palív sa ruským útokom na Ukrajinu a európsky mier stal doslova národnoštátnou prioritou. 

Vladimir Putin rozpútal v Európe peklo. Je našou povinnosťou spraviť všetko pre to, aby sme obmedzili jeho schopnosť viesť vojnu a súčasne zvýšili našu vlastnú bezpečnosť. Ak to vieme spraviť jedným ťahom, nesmieme už ani sekundu otáľať. Navyše ak peniaze, ktoré sme mu doteraz posielali za plyn budú viac zostávať v našich regiónoch a pomáhať ľudom tu a teraz. 

UŽ ANI EURO PUTINOVI! 

Podpíš výzvu

Žiadame vládu SR a NR SR, aby bezodkladne: 

  1. urýchlene predložili plán na dosiahnutie energetickej bezpečnosti a nezávislosti od dodávok energetických surovín z Putinovho Ruska pred rokom 2027, s konkrétnym cieľom zníženia dovozu plynu do konca roku 2022 v súlade s cieľmi EÚ;

  2. okamžite uvoľnili stovky miliónov eur nahromadených na účtoch Environmentálneho fondu na podporu energetickej efektívnosti, zelenej energie a pomoc pre ľudí ohrozených energetickou chudobou;

  3. urýchlene odstránili byrokratické prekážky brániace rozvoju zelenej energie a energetickej efektívnosti.