Európsky parlament mohol posunúť ochranu klímy dopredu a pomôcť klíme a ľuďom, no žiaľ, nestalo sa tak. 

V Štrasburgu, 8. júna 2022: Európsky parlament dnes hlasoval o rozsiahlom balíku klimatických zákonov, takzvanom Fit for 55. Ide o súbor návrhov zákonov, vďaka ktorým máme ako Únia splniť stanovený cieľ zníženia emisií o 55 % do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 1990 a dosiahnuť nulovú bilanciu emisií skleníkových plynov, teda dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050 v súlade s Klimatickým predpisom EÚ. 

Legislatívny balík obsahuje osem návrhov, a má upravovať napríklad obchodovanie s emisiami, emisné povolenky, limity pre ukladanie CO2 v pôde, ale navrhuje aj ukončenie predaja nových automobilov so spaľovacími motormi do roku 2030. 

Martin Hojsik, poslanec Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko hovorí: “Dnes mohol Európsky parlament posunúť ochranu klímy dopredu a pomôcť klíme a ľuďom, no žiaľ, nestalo sa tak. Počas hlasovania o obchodovaní s emisiami sa kresťansko demokratické strany spojili s extrémnou pravicou a fašistami, a prostredníctvom pozmeňovacích návrhov znižovali ciele ochrany klímy, ale aj pomoc ľuďom. V závere hlasovania však neprešiel návrh ako celok, keď ho nepodporili ani frakcie socialistov a zelených. Zákon o obchodovaní s emisiami sa tak bude znova prerokovávať vo výbore.”

“Verím, že kresťanskí demokrati si konečne uvedomia, že treba zasadnúť k stolu a hľadať kompromis naprieč demokratickým politickým spektrom, ako my, progresívci od začiatku hovoríme,” dodal Hojsík. 

Europoslanec Michal Wiezik (PS) je presvedčený, že konať musíme rýchlo. “Klimatická kríza je tu a ide nám o prežitie. Kríza však môže byť príležitosťou. Je načase prestať plytvať a začať energiu využívať efektívne. Musíme rozbehnúť rozvoj skutočne zelenej energie, ktorá dáva ľuďom prácu a neničí prírodu.”

“V Progresívnom Slovensku presadzujeme ochranu klímy, po ktorej volajú vedci a vedkyne, s dôrazom na spravodlivosť pre ľudí, a najmä tých najviac ohrozených energetickou chudobou. Bojujeme za zelenú budúcnosť ktorá je dobrá nielen pre klímu, ale aj, a najmä pre ľudí,” uviedol Martin Hojsík, poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda PS. 

Podľa Michala Wiezika však po dnešku nie je dôvod na smútok. "Návrh o obchodovaní s emisiami (Emission trading system) sa vracia na prepracovanie do výboru, a my máme šancu ho vylepšiť. Samozrejme, že pôjdeme cestou zvyšovania klimatických ambícií. Budeme bojovať za to, aby zákony o obchodovaní s emisiami boli ešte lepšie pre ochranu klímy. No naďalej ostáva kľúčové, aby financie z ETS išli priamo ľuďom, ktorí sú zasiahnutí energetickou chudobou.  Dôležité je, aby sme túto príležitosť uchopili správne a odvážne."

Pridajte sa k zmene

Prihlás sa na náš newsletter