Klietka nie je záchrana!

Podpíš výzvu

Výzva za zákaz súkromného chovu veľkých šeliem, medveďov a primátov

Smutné fakty

  • Cena tigra sa v EÚ pohybuje od 4 000 do 22 000 €.
  • V rokoch 1999 až 2016 bolo z krajín EÚ vyvezených 1 412 tigrov chovaných v zajatí.
  • V rovnakom období bolo zaistených 8 278 nelegálnych výrobkov z tigrov (vrátane bujónu tigrej polievky, tigrích zubov či pazúrov).
  • Cena kilogramu tigrích kostí na čiernom trhu je 1 700 €.
  • V súčasnosti žije vo voľnej prírode 3 900 tigrov. Počet tigrov chovaných v zajatí po celom svete nie je známy. 
  • Na Slovensku máme v súkromnom vlastníctve odhadom až 119 tigrov. Pre porovnanie, v oveľa väčšom Nemecku je to 164 tigrov.

Príklad zo Slovenska

Majiteľ ranča pri Žiline, kde sú tigre držané v súkromnom chove, v rozhovore s fiktívnym kupcom:

"Situácia na Slovensku je obtiažna kvôli aktivistom a ochrancom prírody. Preto nedokážem tigre predávať tak rýchlo, ako by som chcel. Chcem ich predať čo najviac, aby som mohol pokračovať v množení. Zameriavam sa hlavne na reprodukciu. To je moja špecialita, mám svoje metódy a know-how. Poviem vám, čo to je, keď vám predám tigre. Moji priatelia však tiež predávajú, takže nemám problém zohnať ich."

Zdroj: Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Tiger má byť kráľom

Tiger má byť kráľom džungle a nie mačkou zavretou v klietke. Žiaľ, na svete žije viac tigrov v zajatí, ako vo voľnej prírode. Namiesto ochrany ich prirodzeného prostredia z nich robíme domácich miláčikov na hranie. A keď vyrastú, veľa z nich zabijú kvôli zisku. Súčasťou problému je aj Slovensko. Existuje mnoho súkromných chovov, no málo záchranných staníc. V súkromnom chove žijú šelmy, medvede a primáty v zlých podmienkach. Tento trend sa iba zhoršuje. 

Existujú vážne podozrenia, že tigre a ich časti sa nelegálne predávajú, najmä za účelom ich využitia v tradičnej čínskej medicíne.

Chov šeliem a obchodovanie s nimi prispieva k lovu tigrov vo voľnej prírode. V súkromných chovoch navyše často nie sú dodržiavané základné podmienky, ktoré tieto zvieratá potrebujú. Divoké šelmy nemajú dostatočný priestor na pohyb, dochádza k ich množeniu a nelegálnemu zabíjaniu. 

Nemôžeme sa tváriť, že súkromný chov zachraňuje nejaký živočíšny druh tým, že ho drží v zajatí a profituje na jeho utrpení. Klietka nie je záchrana!

Výzva za zákaz súkromného chovu veľkých šeliem, medveďov a primátov

Svojím podpisom sa pridávam k výzve za:

  • zákaz súkromného chovu veľkých mačkovitých šeliem, medveďov a primátov - teda cicavcov radu šelmy (Carnivora), čeľade mačkovité (Felidae), rodov Panthera, Neofelis, Puma, Lynx a Acinonyx a čeľade medveďovité (Ursidae) alebo radu primáty (Primates),
  • zmenu zákona 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, aby tieto zvieratá mohli byť množené iba v zoologických záhradách zriadených podľa zákona a chované na dožitie bez množenia iba v záchranných staniciach zriadených podľa zákona.