Martin Hojsík: REPowerEU je obrovskou príležitosťou pre Slovensko

Martin Hojsík: REPowerEU je obrovskou príležitosťou pre Slovensko

V Bruseli 18. mája 2022: Európska komisia dnes predstavila plán REPowerEU, ktorý má dva dôležité ciele: ukončenie závislosti EÚ od ruských fosílnych palív, ktoré Putin používa ako ekonomickú a politickú zbraň, a súčasne riešenie klimatickej krízy. Poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík plán EK víta, zároveň však upozorňuje na problematický postoj slovenskej vlády k navrhovaným opatreniam.

Ak vás zaujímajú informácie o zelenej energii a boji proti klimatickej kríze, prihláste sa na môj newsletter.

“Najlepším receptom na prosperitu, bezpečnosť  a nezávislosť od Putina a boj s klimatickou krízou sú zelené energie a energetická efektívnosť. Jednoznačne potrebujeme pridať v tempe a intenzite ich rozvoja. Dôležitým bodom plánu je záväzok, že EK ide pracovať na zvýšení produkcie technológií zelenej energie v EÚ. Slovensko musí túto šancu využiť v náš prospech, naša vláda musí prilákať tieto investície k nám. Nesmieme dopadnúť ako pri výrobe vakcín, nesmieme zostat stat bokom,” uviedol europoslanec PS Martin Hojsík. 

“Problémom, ktorému v tejto veci čelíme, je postoj slovenskej vlády. Naša vláda ide presne opačným smerom ako Európska únia. Tragédiou je, že Slovensko pri rokovaniach považuje už terajšie návrhy za príliš prísne. Namiesto jasnej podpory týchto opatrení sa v Bruseli stavia proti vyšším cieľom pre zelené energie a energetickú efektivitu pre Slovensko, pre nás samých. Svojim postojom podkopáva zelený rozvoj Slovenska. Naša vláda totiž zjavne nechápe jednu kľúčovú vec - návrh komisie je pre nás ekonomicky výhodný, my z neho budeme profitovať,” zdôraznil Hojsík.

Plán komisie prichádza v čase, kedy sa na Slovensku vedú debaty o protiinflačných opatreniach a podpore rodín. Podľa Hojsíka sa však uberajú zlým smerom. “Upozorňujem, že peniaze, ktoré posielame do zahraničia za fosílne palivá, by mohli pomôcť ľuďom a rodinám priamo tu na Slovensku. A dokonca omnoho viac ako akýkoľvek protiinflačný balíček. Namiesto toho však slovenská vláda lobuje za výnimky na dovoz ruskej ropy a dokonca dotácie pre superziskovú rafinériu. Verím, že pod tlakom reality aj v dôsledku nového návrhu EK slovenská vláda svoje doterajšie postoje prehodnotí,” uzavrel europoslanec za PS Hojsík.

Pridajte sa k zmene

Prihlás sa na náš newsletter