Žiadame Európsku komisiu, aby zohľadnila odporúčania Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy

Dňa 25. septembra 2023 som spolu s ďalšími poslancami Európskeho parlamentu z hlavných politických skupín podpísal dokument, v ktorom vyzývame Európsku komisiu, aby venovala osobitnú pozornosť radám a odporúčaniam Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy (ESABCC). Táto rada bola založená Európskym zákonom o klíme s cieľom zabezpečiť, aby najnovšie vedecké poznatky o zmene klímy formovali politiku EÚ.
 • Žiadame Európsku komisiu, aby zohľadnila odporúčania Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy

  Dňa 25. septembra 2023 som spolu s ďalšími poslancami Európskeho parlamentu z hlavných politických skupín podpísal dokument, v ktorom vyzývame Európsku komisiu, aby venovala osobitnú pozornosť radám a odporúčaniam Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy (ESABCC). Táto rada bola založená Európskym zákonom o klíme s cieľom zabezpečiť, aby najnovšie vedecké poznatky o zmene klímy formovali politiku EÚ.
 • Krok smerom k spravodlivosti: Analyza a návrh žaloby za odškodnenie občanov postihnutých znečistením PCB

  Ako poslanec Európskeho parlamentu som zadal vypracovanie právnej analýzy. Táto iniciatíva, realizovaná v spolupráci s Právnickou fakultou Trnavskej univerzity a právnikom Mgr. Tomášom Kamenecom, má za cieľ pomôcť občanom postihnutým znečistením PCB nájsť cestu k spravodlivosti. Odpadové sudy pohodené v nezabezpečenej miestnosti v prírodnom prostredí, niekoľko desiatok metrov od areálu bývalého podniku Chemko Strážske vyrábajúceho PCB, 25. 2. 2020.      
 • Právna analýza: Vplyv zábavnej pyrotechniky

    Zábavná pyrotechnika predstavuje vážne riziká pre nás, naše domáce miláčiky a životné prostredie. Pozrite si našu novú analýzu, ktorá zisťuje, aké konkrétne dôsledky to má a ako je tento problém riešený v kontexte Európskeho práva.
 • KAUZA spaľovňa v Šali: Rozklad proti záverečnému stanovisku

  Nebezpečný zámer výstavby spaľovne odpadov v Šali sa môže stať realitou. Ministerstvo životného prostredia napriek našim odborným námietkám vydalo súhlasné stanovisko v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie.  Miestnym občanom, ktorí bránia svoje právo na zdravé životné prostredie pomáham od začiatku procesu. Nižšie nájdete naše konkretne pripomienky ku rozhodnutiu ministertsva.Naše námietky však ministerstvo zmietlo zo stola, a vydalo súhlas v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie.  Naďalej budem podporovať miestnych obyvateľov a obyvateľky proti tomuto nezmyselnému zámeru. Každý človek, ktorý si váži prírodu, životné prostredie a zdravie by sa mal postaviť proti tejto výstavbe. Verím, že minister Ján Budaj vyhovie nášmu odvolaniu, a zmení záverečné stanovisko na nesúhlasné alebo vráti vec na nové prejednanie.Martin Hojsík, váš poslanec Európskeho parlamentu
 • Podmienky Budajovej výzvy Obnov dom splnilo po piatich mesiacoch 60 ľudí

  Europoslanec Martin Hojsík opäť vyzval povereného premiéra Eduard Hegera, aby prestal riskovať, že Slovensko príde o prostriedky z plánu obnovy a Jánovi Budajovi odobral nezvládnutú výzvu na zatepľovanie rodinných domov.
 • Pridajte sa do motýlej hliadky

  Hľadáme dobrovoľníčky a dobrovoľníkov na monitorovanie motýľov na Slovensku.  
 • Šokujúce výsledky testu koncentrácie Bisfenolu A v bežne dostupnom oblečení

  Bisfenol A, ktorý narúša ľudský hormonálny systém, je možné objaviť v oblečení bežne dostupnom v slovenských obchodoch. Také sú zistenia testovania laboratória Institutu pro testování a certifikaci (ITC) v Zlíne, ktoré inicioval poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík. Podľa europoslanca PS výsledky dokazujú stálu prítomnosť nebezpečných chemikálií v oblečení a potrebu tento problém riešiť ich bezpečnou náhradou.
 • Táto vláda nezvláda riešiť energetickú krízu, následky pocítime čoskoro

  Zatiaľ čo iné vlády venujú už mesiace plnú pozornosť riešeniu energetickej krízy, tá naša sa mesiace sústredila predovšetkým na seba. Problém by to bol aj v omnoho lepších časoch, v súčasnosti je to doslova hazardovanie so životmi miliónov ľudí.
 • O vodu nemôže byť súťaž, pani ministerka, pán minister!

  V Bratislave 18. augusta 2022:  Na Slovensku je 463 obcí bez bezpečného prístupu k pitnej vode. Namiesto aktívneho a systematického riešenia tohto problému ministerstvá životného prostredia a regionálneho rozvoja od neho odvádzajú pozornosť a zbavujú sa zodpovednosti.  Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík upozorňuje, že z reakcií ministerstiev na iniciatívu PS je zjavné ako absolútne nerozumejú podstate a vážnosti problému, ktorému aj v 21. storočí čelia státisíce ľudí na Slovensku. 
 • Putinovi prisluhovači v Národnej rade

  Návrh znížiť spotrebu zemného plynu o 15 percent v krajinách Európskej únie je správny. V kontexte s vojnou na Ukrajine a prebiehajúcou klimatickou krízou predstavuje minimálnu zmysluplnú hranicu. Bol by však správnym krokom, aj keby za našimi hranicami vojna nezúrila.
 • Zaradenie plynu do taxonómie je prehrou pre Slovensko

  Túto stredu spravila Európska únia v boji proti klimatickej kríze veľký krok späť. Plný dosah následkov ešte len pocítime. Vysvetlím vám, čo sa stalo.
 • Zaradiť plyn do taxonómie je zlým rozhodnutím

  V Bruseli, 6. júla 2022: Dnes sme v Európskom parlamente rozhodovali o tom, či potvrdíme, alebo odmietneme rozhodnutie Európskej komisie dočasne označiť fosílny plyn ako “prechodne udržateľný” a zaradiť ho do tzv. taxonómie udržateľných financií.