Bisfenol A, ktorý narúša ľudský hormonálny systém, je možné objaviť v oblečení bežne dostupnom v slovenských obchodoch. Také sú zistenia testovania laboratória Institutu pro testování a certifikaci (ITC) v Zlíne, ktoré inicioval poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík. Podľa europoslanca PS výsledky dokazujú stálu prítomnosť nebezpečných chemikálií v oblečení a potrebu tento problém riešiť ich bezpečnou náhradou.
“Toxické látky sa nachádzajú v našich telách. Zistil som to na vlastnej koži, keď mi v moči detekovali Bisfenol A. Preto som sa rozhodol pozrieť sa na to, či ho nájdem vo výrobkoch na Slovensku. Rozhodol som sa otestovať oblečenie, ktoré je v kontakte s kožou a vystavené potu. Oblečenie, ktoré si ľudia bežne kupujú aj v tomto predvianočnom čase,” uviedol europoslanec PS Martin Hojsík. “Takto pred rokom odporučila Európska agentúra pre bezpečnosť potravín sprísnenie tolerovateľnej dennej dávky Bisfenolu A 100 000 krát. Toto odporúčanie ešte nie je platné, ale ukazuje aké malé množstvá Bisfenolu A predstavujú problém. Preto najdôležitejším riešením je ich náhrada bezpečnejšími chemikáliami.”
“Ľudia na Slovensku sú dennodenne vystavení toxickému znečisteniu, ktoré ohrozuje ich zdravie. Napriek varovaniam expertov a inštitúcií, akým je Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), je aj v súčasnosti stále možné nájsť v bežne dostupných produktoch chemikálie. Na túto skutočnosť je dôležité verejnosť upozorňovať a to najmä v predvianočnom období plnom nákupov. Aj preto som sa rozhodol s odborníkmi otestovať niekoľko produktov, ktoré môžeme nájsť v slovenských obchodoch. Výsledky nás nepotešili, ale žiaľ ani neprekvapili,” uviedol europoslanec PS Martin Hojsík.
Hojsík v októbri tohto roku zakúpil 21 rôznych výrobkov - 19 textilných výrobkov, z toho 14 detských ponožiek, 3 dámske pančuchové nohavice a 2 ks dámskeho športového oblečenia, a 2 ks potravinových konzerv: “Tieto výrobky som následne zaslal na testovanie do laboratória Institutu pro testování a certifikaci (ITC) v Zlíne v Českej republike,” vysvetlil Hojsík. “Výsledky ma nepotešili, ale žiaľ ani neprekvapili. 12 z 19 textilných výrobkov obsahovalo Bisfenol A, vrátane výrobkov určených deťom.”
Bisfenol A je chemikália, ktorá už aj vo veľmi malých množstvách narúšajúca hormonálny systém a spája sa s celým radom zdravotných porúch: rakovina, neplodnosť, cukrovka, obezita a iné. A práve Bisfenol A bol nájdený v 12 z 19 vzoriek oblčenia, ktoré som nechal analyzovať.
“Sme stále obklopení nebezpečnými chemikáliami vo výrobkoch dennej spotreby. Obavy vzbudzujú predovšetkým látky narúšajúce hormonálny systém. Vedci poukazujú na celosvetový pokles počtu spermií u mužov, najma v rozvinutých krajinách ako je Slovensko. Zodpovedným je aj Bisfenol A,” pokračoval Hojsík.
“Slovensko aj Európa potrebuje zlepšiť ochranu pred toxickými chemikáliami a podporiť zelené inovácie v chemickom priemysle. Aj preto požadujem od vlády SR, aby sa zasadila za urýchlenie reformy Európskej chemickej politiky a pomohla tak ako ochrane zdravia tak inováciám a konkurencieschopnosti chemického priemyslu,” uzavrel Hojsík.
To, že sa toxické látky nachádzajú v našich telách som zistil aj na vlastnej koži, keď mi v moči detekovali Bisfenol A. Rozhodol som sa preto pozrieť sa na to, či ho nájdem aj vo výrobkoch na Slovensku. A zameral som sa predovšetkým na oblečenie, ktoré je v kontakte s kožou a vystavené potu. Oblečenie, ktoré si ľudia bežne kupujú aj v tomto predvianočnom čase.
V októbri tohto roku som zakúpil 21 rôznych výrobkov - 19 textilných výrobkov, z toho 14 detských ponožiek, 3 dámske pančuchové nohavice a 2 ks dámskeho športového oblečenia, a 2 ks potravinových konzerv. Tieto výrobky som následne zaslal na testovanie do laboratória Institutu pro testování a certifikaci (ITC) v Zlíne v Českej republike.
Výsledky ma nepotešili, ale žiaľ ani neprekvapili. 12 z 19 textilných výrobkov obsahovalo Bisfenol A, vrátane výrobkov určených deťom.
Bisfenol A je chemikália, ktorá už aj vo veľmi malých množstvách narúša hormonálny systém a spája sa s celým radom zdravotných porúch: rakovina, neplodnosť, cukrovka, či obezita.
Neustále sme obklopení nebezpečnými chemikáliami vo výrobkoch dennej spotreby. Obavy vzbudzujú predovšetkým látky narúšajúce náš hormonálny systém. Vedci poukazujú na celosvetový pokles počtu spermií u mužov, najma v rozvinutých krajinách ako je Slovensko. Zodpovedným je aj spomínaný Bisfenol A.
Takto pred rokom odporučila Európska agentúra pre bezpečnosť potravín sprísnenie tolerovateľnej dennej dávky Bisfenolu A 100 000 krát. Toto odporúčanie ešte nie je platné, ale je dôležité: ukazuje aké malé množstvá Bisfenolu A predstavujú problém.
Slovensko potrebuje zlepšiť ochranu pred toxickými chemikáliami. Aj preto požadujem od vlády SR, aby sa zasadila za urýchlenie reformy Európskej chemickej politiky a pomohla tak ochrane nášho zdravia.
Zdroje:
Výsledky testu bisfenolu A v textilných výrobkoch