Ceny energií a klimatická kríza majú spoločné riešenie

Progresívne Slovensko: Ceny energií a klimatická kríza majú spoločné riešenie. 

V Bratislave 31. januára 2022: Na základe medializovaných vyjadrení sa očakáva, že koaličná rada sa bude zaoberať rastúcimi cenami energií, s návrhmi má prísť ministerstvo hospodárstva. Progresívne Slovensko tvrdí, že vláda už mesiace trestuhodne nekoná. 

Slovensko, podobne ako zvyšok Európy, čelí rastúcim cenám energií a inflácii a ľudia oprávnene očakávajú, že nimi volení politici sa tomuto problému budú venovať, hovorí podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Martin Hojsík. “V iných európskych krajinách vlády ponúkajú a dokonca už realizujú riešenia, slovenská vláda však trestuhodne nekoná. Očakávalo sa, že koaličná rada sa problémom bude zaoberať ešte v októbri minulého roka, na program sa to možno dostane až na sklonku januára. To je neospravedlniteľné. A od súčasnej parlamentnej opozície ani nemá vôbec zmysel nič rozumné čakať, partia okolo Fica, Pellegriniho a Kotlebu dokáže akurát tak škodiť, na bežných ľuďoch im absolútne nezáleží. V Progresívnom Slovensku cítime povinnosť ponúknuť riešenia, ktoré pomôžu ľuďom,” uviedol Hojsík.

Ešte na jeseň minulého roka sme predstavili návrh tzv. klimatického šeku. Je to riešenie dlhodobé, ale vedelo by pomôcť aj okamžite. Vďaka nevyužitým prostriedkom za emisie na účte Environmentálneho fondu máme k dispozícii stovky miliónov eur, časom budú pribúdať ďalšie. Tie musíme využiť aj ako finančnú podporu pre ľudí na Slovensku,” vysvetlil Hojsík.

Hojsík upozorňuje, že síce na Slovensku je takýto koncept pomerne nový, vo svete ho už poznajú dlho, zväčša pod názvom klimatická dividenda. Koncept je podľa neho veľmi jednoduchý: “Klimatický šek je o presmerovaní 40 percent z príjmov z predaja emisných povoleniek naspäť obyvateľom a obyvateľkám Slovenska. Takáto finančná podpora by bola pre všetkých rovnaká. Klimatický šek pomôže špeciálne domácnostiam s nízkymi a strednými príjmami. A to je hlavný cieľ: pomôcť tým, ktorí takúto pomoc potrebujú. Peniaze od znečisťovateľov presunieme k ľuďom, to je koncept klimatickej spravodlivosti.

Zároveň navrhujeme, aby sme okamžite nasmerovali 20% z príjmov z predaja emisných povoleniek na program energetickej efektívnosti pre domácnosti a firmy, pretože najlepšia energia je tá, ktorú nespotrebujete. Ďalších 15 percent na rozvoj zelenej energie, predovšetkým pre domácnosti, napríklad na podporu využitia slnka, či tepelných čerpadiel. Ani euro nesmie ísť na podporu fosíleho plynu, ten je totiž veľkou súčasťou problému s cenami energií. Dôraz pri podpore domácnostiam by sa mal klásť na nízkopríjmové časti obyvateľstva. V spojení s bankovými zárukami vieme dopad týchto peňazí znásobiť. A banky majú o takéto produkty záujem,” doplnil Hojsík.

Návrh Progresívneho Slovenska počíta aj podporou súčasného slovenského priemyslu postihnutého takzvaným únikom uhlíka. Na tento účel navrhujú vyčleniť 5 percent príjmu z obchodovania s emisiami. PS zdôraznilo aj podporu vedy,výskumu a startupov v oblasti energetickej efektívnosti a zelenej energie, kam by smerovalo 10 percent z príjmov z predaja emisií. “Podporili by sme tak vznik kvalitných pracovných miest v odvetviach budúcnosti a rozvoj firiem, ktoré budú základom zelenej ekonomiky. Riešenie cien energií je dlhodobá záležitosť. Klimatický šek a cielené využitie peňazí z predaja emisných povolenie dokážu skĺbiť oboje,” uzavrel europoslanec Martin Hojsík.

Za klimatickú dividendu sa v zahraničí postavilo 28 nositeľov Nobelovej ceny za ekonómiu a 3500 ďalších svetových ekonómiek a ekonómov. 

 

Pridajte sa k zmene

Prihlás sa na náš newsletter